Doğum İzni Nasıl Hesaplanır? Hangi Evraklar Gerekir?doğum izni hesaplama2Doğum yapacak olan anne adayı, doğum yapmadan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta izin kullanabilmektedirler. Dilerseniz iznin bir kısmını doğumdan sonra da kullanabilirsiniz. Ancak iznin tamamı doğum sonrasına devredilemez. Doğum öncesi iznin en az 3 haftasını kullanma zorunluluğu vardır. Eğer sağlık koşulları uygun ise iznin sadece üç haftalık kısmını kullanıp kalan kısmını doğumdan sonra kullanabilirsiniz. Bu şekilde doğumdan sonra kendinize ve bebeğinize daha fazla vakit ayırabilirsiniz.

Doğum İzni Nasıl Hesaplanır?

Doğum gerçekleşmeden önce anne adayı izninin en az 3 haftasını kullanmak zorundadır. Doğum izni boyunca yani 16 hafta boyunca maaşlarından kesinti olmaz. Ancak istek doğrultusunda 6 ay ücretsiz izne de ayrılabilmektedir. Bu 6 aylık izin süresi yıllık izin hesaplamasından ayrı tutulur ve bu süreçte kişi ücret alamaz. İznin süresini belirlemek için hamile kadının doktor raporuyla doğumun ne zaman olacağını belgelemelidir. Doğum izni çoğu zaman yanlış hesaplanır. Bu nedenle izinler yanlış kullanılmaktadır.

Gebelik süresi 40 hafta olarak kabul edilir. Yasaya göre gebe kadın doğumdan 8 hafta önce izne ayrılabilir. Bu 8 hafta ise hamileliğin 32. haftasına denk gelmektedir. Bu hususta 32. Haftanın dolmuş olması gerekmektedir. En son regl tarihine göre hesaplama yapıldığında 31 hafta 4 günlük hamile bir kadın 32 haftalık hamile sayılmaz. Yani bu durumda doğum 40 hafta kabul edildiğine göre kadının doğumuna 8 hafta 3 gün vardır. Görüldüğü üzere henüz son 8 haftanın içerisine girilmemiştir.
Yani doğumunuzu hesaplarken son adet gördüğünüz tarihten doğumun gerçekleşeceği tarihe kaç gün kaldığını sayıp sonucun kaçıncı haftaya denk geldiğini hesaplayabilirsiniz.

Doğum İzni İçin Hangi Evraklar Gerekir?

Çalışan kadının doğum iznini kullanabilmesi için hamile olduğuna dair aldığı doktor raporunu ibraz etmelidirler. Doğumun 8 hafta önce ve sonrasının ne zamana denk geldiğini hesapladıktan sonra bunu iş yerine bildirmelidirler.

Doğum İznini Kullanmak İçin Hangi Kurumlara Başvuru Yapılır?

Hamile kadın doktor raporunu aldıktan sonra bunu iş yerinde insan kaynakları departmanı veya muhasebe departmanına verebilir, gereken bölümlere ulaştırılabilir.
Hamile olunduğuna dair rapor ise devlet hastanelerinde, kadın doğum bölümünden sağlanabilir. Bu belge hem bağlı olunan sigorta kurumuna hem de iş yerine bildirilir.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: