Çözeltiler Elektrik Akımını İletir mi?çözeltiler6. sınıfta “Yaşamımızdaki Elektrik” ünitesinde elektrik devresi kurmayı öğrenmiştik. Bir elektrik devresi yardımıyla çözeltilerin elektrik akımını iletip iletmediğini kontrol edebiliriz. Elektrik devresinde tuzlu su çözeltisi kullanırsak anahtarı kapattığımızda ampul parlak ışık verir. Ancak şekerli su çözeltisi kullanırsak anahtarı kapattığımızda ampul ışık vermez ya da çok sönük yanabilir.

Sizce bunun nedeni ne olabilir? Tuz suda çözündüğünde pozitif (+) elektrik yükü taşıyan Na+ iyonları ile negatif (—) elektrik yükü taşıyan Cl iyonları oluşur. Tuzlu su, içerisindeki elektrik yüklü bu taneciklerin hareketi sayesinde elektrik akımını iletir. Ancak şeker suda çözündüğünde moleküller halinde dağılır. Moleküller yüksüz olduğundan şekerli su çözeltisi iyi iletken değildir.

Sizce saf su iyi iletken midir? Bir elektrik devresinde şekerli su ya da saf su kullandığımızda, devredeki güç kaynağına, ampulün tipine ve daldırılan elektrotlar arasındaki mesafeye bağlı olarak ampul çok sönük de olsa yanabilir. Bu durumda saf su ve şekerli su kötü iletken, tuzlu su ise iyi iletkendir diyebiliriz.
Günlük yaşantımızda normal şartlarda saf su elektriği iletmez. Ama yine de tehlikelere karşı dikkatli olmalıyız. Bildiğimiz gibi yer yüzeyinde bulunan topraklar içerisinde iyon yapılı mineralleri içeren karışımlardır. Yağmur yağdığında topraktaki bu maddeleri çözerek iletken bir çözelti oluşturabilir. Elektrik tellerinin kopması ve toprağa temas etmesi ile bulunduğu bölgede tehlike yaratabilir. Bu nedenle günlük yaşantımızda kullandığımız suların iyon içerdiğini ve elektriği ilettiğini unutmayıp dikkatli davranmalıyız.

Çözeltilerin Elektrik Akımı iletkenliğine Göre Sınıflandırılması

Çözeltiler elektrik akımı iletkenliğine göre iki grupta incelenebilir.
Elektrolit Çözeltiler: Çözündüğü zaman iyonlarına ayrışabilen iyonik bileşiklerin oluşturduğu, elektrik akımını ileten çözeltilere elektrolit çözeltiler denir. Örneğin; tuzlu su

Elektrolit Olmayan Çözeltiler: Çözündüğü zaman moleküllerine ayrışabilen bileşiklerin oluşturduğu, elektrik akımını iletmeyen çözeltilere elektrolit olmayan çözeltiler denir. Örneğin; alkollü su, şekerli suLeave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: