Bob Geldof Kimdir?Bob Geldof, gencecik bir müzisyendi. Günün birinde evde televizyon izlerken gördükleri dünyasını değiştiriverdi. Gördüğü şey kıtlık idi. Açlık yüzünden derileri kemiklerine yapışmış insanları görmüştü. Bunlar; kocaman, umutsuz gözlerle çevrelerine bakan canlı iskeletlerdi. Bir anne, açlıktan ölmek üzere olan çocuğu kollarından tutuyordu. Bir baba, çocuğunun cansız bedenini ileri doğru uzatmıştı. Televizyondaki sunucu, bu kadar korkunç bir şeyin gerçekleşmesine izin verildiği için duyduğu öfke üzüntüden zorlukla konuşuyordu. On binlerce insan, dünyanın gözleri önünde ölüyordu. Bob o gece uyuyamadı. Ne yapabilirdi? Onda bir politikacının gücü ya da bir milyarderin parası yoktu ki. Derken aklına bir fikir geldi. Ünlü isimlerin bir arada çıkaracağı bir plak yapıp satabilirdi. Bütün ünlülere telefon etmeye başladı. Hayretler içindeydi, herkes yardıma hazır olduğunu söylüyordu. Sonuçta, Band Aid (Bent Eyd, Takım Yardımı) adlı plak tüm dünyada satılmaya başlandı ve beş bin sterlin toplandı. Bob yardım malzemeleriyle Habeşistan’daydı artık. Ama geç kalınmıştı. Otuz milyon insan açlıktan ölmek üzereydi.

bob-geldof

Bob Geldof ülkesine döndüğünde yeni bir konser hazırlığına girişti. Tüm dünyanın Afrika’ya yardım için katılacağı Live Aid (Lav Eyd, Canlı Yayında Yardım) Konserinin hazırlıklarına başladı. Yorucu çalışmalardan sonra 13 Temmuz 1985 sabahı tüm dünya televizyonlarının büyük bölümü konseri canlı yayınlandı. On saat süren dünyanın en iyi pop müzik konserinden sonra yaklaşık 92 milyon dolar toplanmıştı. Artık her hafta Londra’dan Afrika’ya yardım malzemesi taşıyan üç Band Aid gemisi kalkıyordu. Bob Geldof, 1985 yılının sonuna kadar tüm dünya ülkelerinden yardım topladı. Uluslararası kuruluşlarla iş birliği yaptı. Sonunda Habeşistan’da insanlara akıl ve becerilerini kullanarak yeniden yaşama başlama ve insan onuruna ulaşma olanakları sağlandı. Geldof, Bu yardımlarla hayatta kalmalarını sağladığı milyonlarca insanın yaşama bağlandığını görmekten hala büyük mutluluk duyuyor.

  1. Bob Geldof’un insanlara karşı bu kadar duyarlı olması sizce onun hangi özelliklerinden kaynaklanmaktadır?
  2. Metinden hareketle demokratik bir toplumda amaçların gerçekleştirilmesi için iş birliğinin önemi hakkında neler söyleyebilirsiniz?
  3. Metinde yardımseverlik, paylaşma, iş birliği, iş bölümü kavramları için örnek olabilecek davranışlar hangileridir?

Yukarıdaki soruların cevaplarını, yorum kısmına yazarak, yazıya katkıda bulunabilirsiniz.

 2 Comments
  1. 5 Aralık 2016
  2. 4 Aralık 2016

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: