Beden Dilinde Yüz ve Mimik Hareketlerinin AnlamlarıBeden Dilinde Yüz ve Mimik Hareketlerinin Anlamları

Beden Dili hayatımızı kolaylaştırmayı sağlayan en önemli konulardan birisidir. Yüz ve mimik hareketlerinin anlamları sayesinde kendimizi çok daha iyi ifade edebilir ve onları anlayabiliriz.

Günlük hayatımızda kullandığımız jest ve mimikler kişiler arası iletişimde kelimeler kadar önem taşımaktadır. El, kol hareketleri, vücudunuzun aldığı pozisyon, kullanılan mimiklerle karşı tarafa pek çok mesaj vermektesiniz. İnsan beyni saniyenin beşte birinde bu hareketlere anlam verir. Bu sebeple kullanılan jest ve mimikler sayesinde karşınızdaki insan hakkında ilk görüşte değerlendirmelerde bulunursunuz. Bu sebeptendir ki yeni tanıdığımız bir insana kanımız hemen kaynayabilir ya da tam tersi o kişiden hoşlanmayız. Kişinin kullandığı vücut dilini gözlemlediğinizde, aynı kültürel kodlarla nesilden nesile aktarılan jest ve mimikler hemen kendini belli eder. Bu sebeple beden dilini doğru kullanmak iş ve sosyal çevrede olumlu etki bırakırken, yanlış kullanmak da bir o kadar iletişim problemleri ortaya çıkarırlar.

Jest ve Mimik Nelerdir?

Jest ve mimikler etrafımızda bulunan kişilere gönderdiğimiz görsel sinyallerdir. Yüzümüzde bulunan kasların bir olayı anlatma amacıyla kullandığı mimikler; ayak,bacak, el, kol, baş ve bedensel hareketlerin kullanımı da jestleri meydana getirir. Örnek vermek gerekirse, bir sohbet esnasında göz kırkapabilir, kol hareketleri sergileyebilir, kafamınızı sallayabiliriz. Gösterilen bu hareketler; duyduklarımız yada söylediklerimiz konusunda mesaj iletir.

Beden Dili Bize Ne Anlatır?

Tüm insanlar ruh hallerine göre, dışarıya karşı işaretler verir. Eğer siz kendinizi çok iyi bir gözlemci olarak tanımlıyorsanız, etrafınızda bulunan insanların sergilemiş olduğu tüm işaretleri hissedebilir ve algılayabilirsiniz. Örneğin yakınınızda bulunan bir kişinin; sıkılıp sıkılmadığını, hoşlanıp hoşlanmadığını, sizi dinleyip dinlemediğini anlamanız mümkündür. Mutluluk, kızgınlık, gerginlik ve öfke gibi duygular, insanların gösterdiği beden diline bakılarak anlaşılır. Beden dilini iyi bilmek, etrafınızdaki kişilerle olan iletişiminizi güçlendirmenizi sağlar. Çevrenizdekileri doğru anlamanıza / anlaşılmanıza yardımcı olur.

Beden Dili Neden Önemlidir?

Çoğu kez insanlar iletişim kurarken konuşmak yerine beden dili ile konuşmalarını gerçekleştirmeye çalışırlar. Yani kimi zaman kişiler söylenilenleri, fiziksel hareketleri eşliğinde sürdürürler. Beden dilinden kaçınmak mümkün değildir. Bir konuyu anlatırken dahi beden dilimiz bizi ele verir. Eğer beden dilini çok iyi bir şekilde öğrenebilmeyi başarırsak, çevremizdekilerin iç dünyaları hakkında çok önemli bilgilere sahip olabiliriz. Ancak bir sohbet esnasında sadece belirli mimik ve jestler gözlemlenerek karşımızdakini yorumlamak oldukça yanlıştır. Bunun yerine beden dilini kavrayarak bir sonuca ulaşmak gereklidir. Buradan, beden dilini bilmenin sadece çevrenizdeki insanları okumak ve iyi anlamak olduğu çıkartmamalısınız. Biz insanlar iletişim kurarken her zaman doğru olanı anlamayı değil doğru anlaşılmayı da isteriz. Öncelikli olarak kendi beden dilinize karşı hakimiyet kazanarak, verilmesini istediğiniz mesajlara karşı net mesajlar ile beden dilini kullanabilirsiniz.

Beden Dilini Bilmenin Faydaları Nelerdir?

Beden dilini bilmenin özünde doğru anlaşılmak ve doğru anlamak yer alır. İyi iletişim kurabilmek için tüm insanların doğru anlaşılması ve doğru anlatması önemlidir. Bu yüzden beden dilini bilmemiz gerekir. Beden dili sayesinde karşımızdaki insan ve insanların bizi daha iyi anlamasını ve kendimizin de onları daha iyi anlamamıza katkı sağlar. Unutmamalısınız ki, gerçek duygular ve düşünceler kelimelerin arkasına saklanabilir. Ancak beden dili çoğu kez duyguları ortaya çıkartır.

Beden Dili Hareketleri ve Anlamları

Beden dilini; baş hareketleri, göz hareketleri, duruş ve vücut hareketleri olarak gruplayarak beden dilini daha iyi anlamanıza katkı sağlayacaktır. Yer verilen hareketlerin anlamlarına ek olarak beden dilini öğrenirken asla unutmamanız gereken olay; karşınızda bulunan kişi, sizin sergilediğiniz hareketlerinizin aynısını yada benzerlerini yaptığı durumlarda her şeyin yolunda oluşudur. Çünkü, bizler sadece kendimiz ile bağ olan kişilerle rahat hissederiz.

Duruşlarınıza Çeki Düzen Verin

İki insan karşılıklı dururken, karşınızdan ne kadar uzakta durmanız gerektiği her milliyette farklılık gösterir. Bizim ülkemizde yakın durma mesafesi oldukça azdır. Ancak sıcak kanlılığı ile tanınmış ülkelerde dahi, birisine bir adımdan daha da yakın durmak saygısızlık olarak algılanabilir.

Duruş esnasında; boynunuz eğik; göbeğiniz dışarıda; yılgın bir duruş ile iş toplantıları ya da arkadaş ortamlarınızda etrafınızdaki kişiler sizin sıkıldığınızı hissedebilirler. Etrafınızda bulunan insanların kendilerini önemsendiklerini hissetmeleri için: duruşlarınızla onlara karşı saygı durduğunuzu hissettirin. Bir sandalye tepesinde yayılmış bir şekilde oturmak; karşınızdakine karşı saygı duymadığınızı hisseder. Örneğin sıklıkla karşılaştığımız olaylardan birisi saate bakmaktır. Biriyle bir diyalog halindeyken, karşımızdaki saate bakıyor ise o kişinin sıkıldığını hissedebiliriz ve biran önce gitmek için yol arıyordur. Omuzlarınız dik bir pozisyonda durmak, karşınızdakini güçlü bir mesaj iletir.

Gereksiz yere el kol hareketleri kullanmak, gerçekçi olaylardan uzaklaşıldığını temsil edebilir. Eş dost çevresinde sıkça yaşadığımız olaydan birisi, kuvvetli bir el tokalaşmasıdır. Zayıf yani çok fazla güç sarf etmeden nazikçe yapılan el tokalaşmaları karşıdakine otorite eksikliği mesajını iletir. Çok sıkı bir tokalaşma ise, dominatlığı temsil eder. Bu yüzden ortası bulunmalıdır.

Başınız Dik Olsun!

Kimi zaman karşıdakini bir konu anlatırken başımızı sallarız. Buradaki baş sallama olayı, karşımızdakini onayladığımız doğruladığımız anlamını taşır. Lakin gereğinden fazla kafa sallamakta. anlatı cinin ilgisini kaybetmesini sağlar. Yani fazla başınızı sağlamak, karşınızdaki kişiye endişe mesajı iletir. Başınız dik olsun! Başınızın dik olması, öz güven olduğunuzu ifade eder. Aynı zamanda kafanızın fazla eğilmesi de sempati göstergesidir.

Elleriniz ile çenenizi kaşımak ya da elinizi çenenizde bulundurmak, konuşulan konuyu değerlendirdiğiniz anlamını taşır. Çene bölgesini sıkmak ise, herhangi bir tavrın sembolüdür. Aynı şekilde konuşma sırasında kul ağınızla oynamak ya da kaşımak, kararsız kaldığınızı. burnunuza dokunmak ise şüpheci yaklaşıldığını anlatır.

Parmaklarınız Kontrolünüzde Olsun

Dünya çapında en çok kullanılan beden dillerinden birisi, omuzlar’ yukarıya kaldırıp indirmektir. Bu hareket “bilmem” anlamını taşır. Omuzların geriye doğru atılması ise, gücü simgeler. Kolların rahat ve açık oluşu. o kişinin konuşmaya müsait olduğunu anlatır. Dışa dönük ve yukarı el hareketleriyle kişinin pozitif olduğu anlatılmaya çalışılır. Avuç içimizi, karşımızdakine göstermek ise bir dur işaretidir. Trafik polislerinin arçaları durdurmak için kullandığı el hareketi örnek verilebilir.

Ellerinizi birbirine kavuşturmak ya da parmak uçlarınızın birbirlerine değişi, anlatılan konuyu dikkatli dinlediğinizi anlatır. Sıkılmış yumruklar, birini parmak ile işaret etmek veya birine karşı parmaklarımızı sallamak öfke belirtisi olarak kabul edilir. Eğer karşımızda ki kişi konuşma sırasında ellerinizi sürekli kaçırıyor veya saklarmışçasına oynatıyor ise o kişinin gergin olduğunu ya da birşeyler gizlediğini anlarız. Bu sebeple bir konu anlatılırken, ellerinizi masanın üstüne koyarak rahat olduğunuzun ve güvenilir olduğunuzun mesajını iletebilirsiniz.

Alt Vücudunuz Ne Söylüyor?

Çoğu kişi beden dilini tüm eksiksizliği ile yerine getirir ancak bacakların duruşuna dikkat etmeyi unuturlar. Bacaklarımız karşımızda yer alan kişiye, düşündüğümüzden çok daha fazla mesaj verir. İletişim esnasında bacak hareketlerimizi karşımızdakinden saklamak kolay değildir. Bacaklarımızın arasının açık oluşu, o ortamda rahat hissettiğimizi temsil eder. Bacaklarımız’ üst üstte atmak ise, kaslarımızın gerginlik durumuna göre rahatlık ya da savunulma belirtisi gösterebilir.

Karşınızda ki kişi bacak bacak üstüne atıyor ise, bacakların göstermiş olduğu yöne göre o kişinin ilgisini anlayabiliriz. Eğer kişinin ayakları sizin bulunduğunuz yöne doğru size, sizinle ilgileniyordur. Bacakların titremesi gerginliği ve güçsüzlüğü ifade eder. Aynı şekilde bacakların çok sık oynatılması ve sallanması ise, sıkıldığınızı anlatır.

Gözler Yalan Söylemez!

Beden dilinde gereken her şeyi yapsak dahi, gözlerimizi kontrol edebilmemiz neredeyse imkansızdır. Karşınızdaki kişi ile konuşurken direkt olarak göz teması kurun. Göz teması kurmak, kendinizden emin olduğunuzu ve dürüst olduğunuzu hissetirir. Lakin karşınızdakinin gözlerine de aralıksız bakmak, öfkeli olduğunuz mesajını gönderebilir.

Gözleriniz ile aşağıya doğru bakmak korkuyu ve suçluluğu ya da o olay karşısında boyun eğdiğinizi anlatır. Kaslarınızı aşağıya doğru yönlendirmek, gözlerinizi hafifçe kısmak, karşınızdaki kişiyi dinlediğinizi ve onu anlamaya çalıştığınızı hissettirir. Eğer kişinin kaşları yukarı kalkık ise, o kişi ya anlamamıştır yada ters giden bir şeyler vardır.

Kişinin göstermiş olduğu her bir yüz ifadesinden farklı mesajlar algılayabilirsiniz. Bu şekilde sürekli inceleme sonucunda beden dilinizi geliştirme konusunda kendinizi hızlandırabilirsiniz. Yüz ve mimik hareketlerinin anlamları isimli yazımızda tüm merak ettiğiniz sorularınızı ve bildiğiniz mimikleri yorum alanından yazabilir ve diğer kişilerinde öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: