BB ve CC Krem Nedir? Farkları Nelerdir?bb ve cc kremGünümüzde oldukça popüler olan BB ve CC kremlerin ne olduğu, BB ve CC krem farkını ve hangi amaçla kullanıldığı hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okumaya devam edin. Umarız faydalı bir bilgilendirme olur.

BB Krem Nedir?

BB kremin açılımı “Blemish Balm” şeklindedir. BB krem, 1960’larda Alman bir dermatolog tarafından ortaya çıkartılmıştır. O yıllarda üretim ve kullanım amacı, ameliyat ve kimyasal peeling işlemlerinden sonra cildi korumaktı. Ancak sonraları,1980’lerde Uzakdoğu pazarına cilt beyazlatıcı ve güneşten koruyucu olarak giriş yapmıştır. Uzakdoğu’da satılan BB kremlerin içeriğinde genellikle cilt beyazlatıcı maddeler bulunur.

BB kremler, Türkiye pazarına oldukça yakın bir dönemde girmiştir. Daha önceleri BB kremlere benzer renkli nemlendiriciler bulunmaktaydı. BB krem furyasından sonra renkli nemlendiriciler rağbet görmedi. BB kremler, çoğunlukla sınırlı renk seçeneklerinden oluşmaktadır. Ancak cilt tonunuza yakın bir rengini seçtiğiniz sürece cilt renginizle bütünleşen bir yapısı vardır. Kapatıcılık olarak fondötenlere bir rengini seçtiğiniz sürece cilt renginizle bütünleşen bir yapısı vardır. Kapatıcılık olarak fondötenlere göre zayıftır. Az- orta seviyede bir kapatıcılık sağlar. BB kremler kapatmaktan ziyade, cilt tonunu eşitleyerek cilde daha aydınlık bir görünüm verir, gözeneklerin görünümünü azaltır.

Birçok BB kremin içeriğinde hyalüronik asit bulunmaktadır. Hyalüronik asit bilindiği üzere cilde nem sağlar. Bunun yanında BB kremler değişen faktörlerde güneş koruması bulundurmaktadır. Yapıları genellikle daha aydınlık bir görünüm sağlayacak şekilde üretilse de mat bitişli BB kremler de mevcuttur. Satın alırken görevliden alacağınız BB krem hakkında bilgi edinebilir size en uygun BB kremi seçebilirsiniz.

CC Krem Nedir?

CC kremin açılımı “color corrector” olarak geçmektedir. CC kremler Kore’de geliştirilmiştir. CC kremlerin görevi ciltteki sarılığı veya kırmızılığı nötrleyerek cilt rengini eşitlemektir. Eğer cildinizde kızarıklıklardan veya sarı solgun renkten yakınıyorsanız CC kremler tam da size göre!

CC kremler genellikle cilt renginde olup beyaz-gri tonları da mevcuttur. Uygulama sonrası BB kremler gibi cilt renginizle bütünleşen yapıları vardır. İnce çizgilerin ve gözeneklerin görünümlerini hafifletmektedirler. Seçeceğiniz markalar kendilerine has özelliklerde CC krem üretmektedir. Renk, yapı özellik bakımından farklılık gösteren CC kremler arasından kendinize en uygun olanı siz de bulabilirsiniz.

CC kremlerin nemlendirme özellikleri ortalama seviyededir. Genellikle güneş koruma faktörü ihtiva etse de kimi CC kremlerde bulunmamaktadır. CC kreminizin güneş koruma faktörü barındırmasını istiyorsanız seçerken içeriğine dikkat ediniz.

BB ve CC Krem Farkı Nedir?

BB kremlerin pek çok özelliği bulunmakla birlikte daha çok cilde aydınlık bir görünüm vermek, cildi güneşten korumak, renk eşitsizliğini gidermek gibi görevleri ön plandadır.

CC kremler de cilt rengini eşitlemek için kullanılmaktadır. Ancak daha çok kırmızılıkları ve sarı görünümü yok etmek üzerine çalışırlar.

BB kremler CC kremlere göre daha yoğun kıvamlıdır. CC kremler biraz daha sıvı yapıda
sunulmaktadır. ancak yine de tercih edilen markaya göre farklılık arz ederler.
Siz de günlük hayatınızda fondöten kullanmak istemiyor ve kapatmanız gereken fazla cilt kusurlarınız yoksa BB ve CC kremleri kullanabilirsiniz.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: