Bademcik Ağrısına Şişmesine Ne İyi Gelir Nasıl Geçer?Bademcik Ağrısına Şişmesine Ne İyi Gelir Nasıl Geçer2Bademcik Ağrısına Şişmesine Ne İyi Gelir Nasıl Geçer?

Yutakta, dilin arka tarafında bulunan lenf bezlerine bademcik denilmektedir. Bademciğin görevi, solunum sırasında havada bulunan bakteri, mikrop ve toksinlerin vücuda alınmasına engel olmaktır. Özellikle havaların soğuduğu sonbahar, kış mevsimlerinde iltihaplanmayla karşı karşıya kalan bademciklerde ağrı ve yutkunma güçlüğü meydana gelmektedir. Bademciklerin iltihaplanması özellikle çocuklarda meydana gelmektedir.

Bademciklerin iltihaplanması durumunda yutkunma zorluğu ve ağrı hissedilir. Bademciklerin iltihaplanması durumunda hastada;

√ İştah kapanması

√ Yorgunluk ve halsizlik hissi

√ Ateşlenme

√ Boğazda (kimi ilerlemiş durumlarda kulakta da ağrı hissedilebilir) ve başta ağrı

√ Ayrıca eklemlerde ağrı

√ Mide bulantısı ve kusma

√ İltihaplanmaya bağlı ağızda koku oluşması ve seste değişiklik

Gibi durumlar görülebilmektedir. Ayrıca çocuklarda bunlara ilave olarak karın ağrısı da
görülebilir. Boğazın içi dikkatle incelenirse kızarıklık ve şişlik meydana geldiği ve beyaz- krem renkli kabartılar oluştuğu görülebilir. Bademciklerin hassaslaştığı, iltihaplandığı dönemlerde tahriş edici gıdalardan, çok sıcak içecekler içmekten ve sigaradan özellikle bu dönemde uzak durulmalıdır. Bademciklerde meydana gelen iltihaplanmalar, bademciğin iyi çalışamamasına sebep olur ve buna bağlı olarak;ateş, baş ağrısı, mide bulantısı gibi tipik ateşli hastalık belirtilerini ortaya çıkarmaktadır. Bademciklerinizde ağrı hissediyorsanız evde yapabileceğiniz bazı uygulamalar sayesinde hastalıktan korunabilirsiniz.

Bademcik ağrısına evde yapabileceğiniz uygulamalar;

√ Bol bol su ve sıvı tüketin. Bu dönemde çok sıcak içeceklerden uzak durmalısınız. İçeceklerinizi ılık tüketmeniz iyileşme sürecinize katkı sağlayacaktır.

√ Vitamin açısından zengin olan meyve ve sebzeleri bol tüketmeye özen göstermelisiniz ki vücut direnciniz artsın ve hastalıktan korunun.

√ Eczanelerden rahatlıkla temin edebileceğiniz boğaz pastilleri de bu dönemde boğazınızı rahatlatmaya ve nefesinizi açmaya yardımcı olacaktır.

√ Daima uzak durmanız gereken sigaradan özellikle bu dönemde durmalısınız. Ayrıca sigara içilen ortamlardan ve nemli yerlerde bulunmaktan kaçınmalısınız.

√ Bu dönemi bolca dinlenerek geçirmenizde fayda vardır.

Bademciklerinizde meydana gelen ağrı iki-üç günden fazla sürdüyse ve özellikle yeme içmeye engel oluyorsa mutlaka Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanına görünmelisiniz. Doktorunuz size uygun ağrı kesici ve antibiyotiklerle tedavi sürecini başlatacaktır.
Kesinlikle doktorunuzun önerisi dışında antibiyotik vb ilaçlar kullanmayınız. Eğer bademciklerde meydana gelen rahatsızlık henüz ilerlememişse evde kullanabileceğiniz bazı bitkiler sayesinde iltihaplanmadan kurtulabilirsiniz.

Bademcik ağrısına iyi gelen besinler

Bademcik ağrısına iyi gelen bitkisel uygulamalar:

Adaçayı bilinen bir antiseptiktir. Cezvede kaynattığınız bir bardak suya 15 gr civarı koyduğunuz adaçayını bir taşım kaynatıp demlenmeye bırakınız. Demlendikten sonra bu çayla gargara yapmanız iltihaplanmanın önüne geçer, oluşmuş iltihaplanmayı gidermeye fayda sağlar. Bunun haricinde yine erik yaprağı cezvede beş dk kadar kaynatılır. Bu suyla da gargara yapılabilir. Bu bitkisel uygulamalar mikrop öldürücüdür ve bademcik iltihabına iyi gelir.

√ Kekik, ıhlamur, adaçayı gibi hemen hemen evlerimizde sıkça bulunan bitkilerin çayı da gün içerisinde sıkça tüketilmesi yine bademcikleri rahatlatacaktır.

√ Bademciklerde oluşan iltihaplanmaların üzerine tuz sürülmesi de iltihabı kurutmaya fayda sağlayacaktır.

√ Ballı limonu ılık su ile karıştırarak tüketmek de rahatlama sağlar.

√ Portakal suyu, limonata, greyfurt suyu da bu dönemde içilerek iltihaplanmaların önüne geçilebilir.

√ Sarımsak da bademcik iltihaplanmasına iyi gelmektedir. Yoğurt vb şeylerle tüketebilir veya hap gibi suyla bir iki diş yutarak kullanabilirsiniz.

Bademcik iltihabı kolaylıkla iyileşebilen bir rahatsızlıkken, önemsenmeyip tedavi edilmemesi çok zararlı olabilmektedir. Mutlaka tedavi edilmeli, tedavi yarım bırakılmamalıdır. Eğer tedavi edilmezse iltihap kana ve başka dokulara taşınabilmekte ve bunun sonucunda;

√ Menenjit (beyin zarında enfeksiyon)

√ Akciğerde enfeksiyon (pronomi)

√ Kemik ve kemik iliğinde enfeksiyon (osteomiyelit)

√ Eklemlerde oluşan enfeksiyon (Septik artrit)

√ Böbreklerde iltihaplanma (Akut glomerülonefrit)

√ Romatizmaya dayalı kalp iltihabı

√ Derin boyun enfeksiyonu

gibi ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple gerekli tedaviyi uygulamaktan kesinlikle kaçınmayınız.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: