Aromalı Çay Çeşitleri

Aromalı Çay Çeşitleri

Aromalı Çay Çeşitleri

Aromalı Çay Çeşitleri

Çayın bilgelik sıvısı olduğunu söylüyorlar. Ama Okakura ne derse inanırım; “çay hayat sanatının dilidir”. Kendinizi memnun etmek ve birazda şımartmak için her fırsatta bir fincan sıcak çay iyi gelecektir. Farklı aromalı çay çeşitleri açıklayan bu makalede farklı bilgiler sunmak istedik!

Çayın sudan sonra ikinci en yaygın sarhoş içeceği olduğunu biliyor muydunuz? Sana bir çay tiryakisi olmaktan gurur duydurdu eminim! ‘Çay’ Camellia sinensis bitkisinin yaprak tomurcuklarının karışımı anlamına gelir. ‘Çay’ da yukarıdaki üründen yapılmış içecek anlamına gelir. İçtiğiniz çay; çay da yaygın olarak çay bitkisi bulunur, elde edildiği Camellia sinensis bitkisinin ise yetiştirilmesi için genellikle tropikal veya subtropikal iklime ihtiyaç vardır; ancak bazı çeşitleri Washington’da, hem de ABD’de yetiştirilmektedir..

Temel Çay Türleri

Üç temel çay çeşidi vardır. Ama hepside aynı çay yaprakları bitkisi olan Camellia sinensis’ten yapılır. Üretim sürecinde çayların kokusu ve tadı farklı farklı yapılır, istenilen renk ve tadlara göre ayarlanırlar. Siyah Çay, şekersiz çay, en yaygın ve iyi bilinen türüdür. Bu tür çay 2 belirgin örnekleri vardır; Assam Çay ve Darjeeling Çayı. Hatta Nepal Çayıda, bir örneğidir. Bu çay zengin tanen renk ve güçlü bir tat verir. Kaynar su ile demlenir. Yeşil Çay ise, Çoğunlukla sağlık yararları için tüketilir. ‘Bitkisel’ bir tadı vardır ve aslında yaprak bir karışım içiliyor gibi hissediliyor. Bu çay türü Çin’de ve Japonya’da bol bol yetiştirilir. Son olarak Oolong Çayı, siyah ve yeşil çay arasında ara bir tadı vardır. Bazı insanlar oolong çayın tadını tarif’en woody gibi derler.

Aromalı Çay Çeşitleri

Tüm dünyada ve farklı ülkelerde tüketilen çaylar vardır; Kendi özel malzemeleriyle, değişik tat ve renklerde çaylar üretiliyor. Tarih boyunca insanlar talep doğrultusunda, kendi iklim ve kültürlerine göre bir çok çay çeşiti üretimi yaptılar. Aşağıda aromalı çay çeşitleri listesi vereceğiz;
Meyve Aromalı Çay: Bu, apaçık bir çay için iyi bir alternatif olup, özellikle meyve sevenler için! Farklı çeşitli Elma Çayı, Kayısı Çayı, Üzüm Çayı, Greyfurt Çayı, Portakal Çayı, Tutku-meyve Çayı, Nar Çayı ve çok daha fazlasını içerir.

Böğürtlen Çayı: Bu çay çilek olmak üzere her türlü aroma içerir. Farklı çeşitleri mevcut yaban mersini, çilek, böğürtlen, orman, çilek, ahududu ve seviyor.

Baharat-Baharat Aromalı Çay: Bu güçlü karakteristik bir lezzet ile çay isteyenler içindir. Çeşitleri; Zencefil Çayı, Tarçın Çayı, limon Çayı, Karanfil Çayı, Kakule Çayı, vb.
Diğer Tatlar gibi birçok mevcut çay var; fındık, badem, karamel, krem ve çikolata çay bile! Çiçekler de lezzetli çaylar için kullanılmıştır. Yasemin çayı çok iyi bilinen bir örnektir.

Çay Katkı Maddeleri:

Farklı katkı maddeleri de çay aromasında kullanılır. Lezzet değiştirmek için büyük ölçüde, tadı etkiler. Yaygın olarak kullanılan katkı maddeleri aşağıda listelenmiştir.

Süt: tüm dünyada çay meraklıları çaya süt eklerler, aslında süt çayın tadını bozar! Ancak, süt en yaygın çay katkı maddelerinden biridir. Çaya tatlımsı bir tat Veriyor. Çaya süt ekleyerek de sütlü çay, siyah çaya göre mideye daha iyi gelir. Midesi nazik olan insanlar için tavsiye edilir.

Bal: balın yararları bilinmektedir. Bu çay hafif öksürük ve solunum yolu enfeksiyonlarını iyileştirir, kan temizleyici olarak çalışır ve hatta güçlü bir bağışıklık sistemi geliştirilmesine yardımcı olur. Çayınıza bir kaşık bal eklemek için daha fazla nedene ihtiyacınız var mı? Sanırım Yok!

Limon: çayın içine bir dilim limon sıkmak, size ve vücuttaki detoksun atılmasına yardımcı olacak sağlıklı bir içecek. Bir tatlı kaşığı Limon yada limon suyu C Vitamini açısından büyük bir kaynak! (Favorim!)

Limon: Limon soğuk algınlığı için ve harikalar yaratmak için eklenir. Limon otu çayı genellikle tatlı ve bitkisel bir lezzet verir. (Başka bir kişisel favori ve güçlü bir öneri!)
Çayın genel olarak, anti – oksidasyon, anti-depresan gibi bir sürü sağlık faydaları vardır, ve hatta nefes konusunda yardımcı olur! Günlük içilen bir bardak çay, bağışıklık sistemini güçlendirir, sağlıklı tutar ve gün boyunca taze bir duygu verir. Birisi haklı olarak dedi ki, çay bir bardak hayattır! Sağlıkla Kalın..

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.