Ağırlık ve Yerçekimi Nedir KısacaAğırlık ve Yerçekimi Nedir Kısaca

Bir cismi elimize aldığımızda, onun bir ağırlığı olduğunu fark ederiz. Tabi bütün cisimlerin ağırlığı birbiriyle aynı değildir. Söz gelişi bir kol saatiyle ciltli bir kitabın ağırlıkları farklıdır.

Acaba neden?

Bir cismin ağırlığını, onu çeken yerçekimi meydana getirir. Yerçekimi bir kuş tüyüyle bir demir parçasını aynı güçle çekmez. Demiri daha büyük bir güçle çeker. Onun için demir daha ağırdır. Gökyüzüne yükseldikçe yer çekiminin gücü de azalır. Onun için, dünyadan uzaklaşan cisimler gittikçe hafiflerler. Yeryüzünde tartılan bir insan, yerden 1.000 kilometre yüksekte tartılabilseydi daha hafif olduğunu görecekti.
Uzay gemileri o kadar yükseğe çıkarlar ki, yer çekiminin gücünden kurtulurlar. Yerçekimi olmayan noktada ise hiç ağırlık yoktur.

Yerçekimi Nedir?

Dünyamızın çekim gücüne yerçekimi adını veriyoruz. Havaya attığımız bir top, biraz sonra neden yere düşüyor, uçup gitmiyor, hiç merak ettiniz mi? İnsanlar neden havada yürümüyor? Yapraklar sararınca neden bulutlara doğru yükselmiyor da yere düşüyor? Bütün bu soruların cevabı: yerçekimidir.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: